Korzystasz z aplikacji Booksy? Sprawdź, czy musisz odprowadzić podatek

Picture of Julian Busz
Julian Busz

Aplikacja Booksy to popularne narzędzie wykorzystywane do zarządzania rezerwacjami i płatnościami w branżach usługowych, takich jak fryzjerstwo czy kosmetyka. Warto pamiętać, że korzystanie z niej wiąże się dla przedsiębiorcy z określonymi obowiązkami podatkowymi. Sprawdź, kiedy i jakie podatki musisz odprowadzać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek ze strony organów skarbowych.

Korzystasz z Booksy — sprawdź, czy musisz odprowadzać podatek

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i korzystasz z Booksy zarówno do zarządzania rezerwacjami, jak i przyjmowania płatności za pośrednictwem tej aplikacji to musisz pamiętać, że każda taka transakcja stanowi Twój przychód. A takie przychody powinny być odpowiednio udokumentowane i opodatkowane. Dotyczy to wszystkich form płatności. Musisz udokumentować i opodatkować każdą transakcję zrealizowaną nie tylko kartą i gotówką, ale także za pomocą kart podarunkowych czy pakietów usług. Pamiętaj, że wszystkie te formy płatności powinny być wpisane do Twojej ewidencji księgowej, dzięki czemu będziesz mógł je odpowiednio rozliczyć podatkowo.

W aplikacji żaden przedsiębiorca nie jest anonimowy, a o wszystkich transakcjach informowana jest Krajowa Administracja Skarbowa. Wynika to z unijnej dyrektywy DAC7, zgodnie z którą wszystkie platformy cyfrowe, do których należy także Booksy, są zobowiązane do przekazywania informacji o przychodach swoich użytkowników do KAS. Raportowanie przychodów do Krajowej Administracji Skarbowej dotyczy zarówno rezerwacji dokonanych i opłaconych przez klientów za pośrednictwem aplikacji Booksy, jak i tych rozliczonych za pomocą dodatku Booksy Fiskalizacja. Należy podkreślić, że przekazywane są jedynie te dane, które dotyczą transakcji zrealizowanych i opłaconych przez klientów. Jednocześnie musisz pamiętać, że te informacje powinny być zgodne z danymi, które już zostały uwzględnione w Twojej dokumentacji księgowej. 

Zobacz:  Zawód logistyk - klucz do efektywnego zarządzania przepływem towarów i usług!

Po raz pierwszy dane z Booksy zostały przekazane do KAS w styczniu 2025 roku i obejmowały informacje z lat 2023 – 2024. 

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Wybór formy opodatkowania powinien być dostosowany do charakteru i skali prowadzonej działalności. W związku z tym, że z aplikacji Booksy korzystają zazwyczaj podmioty z branży beauty, proponujemy 3 formy opodatkowania dostosowane do charakterystyki tej gałęzi gospodarki. Jednocześnie podkreślamy, że wybór odpowiedniej formy opodatkowania powinien być dostosowany do indywidualnej sytuacji podatnika i najlepiej skonsultować go z doradcą podatkowym.​ 

Pierwszą i jest podatek ryczałtowy. W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych stawka opodatkowania jest uzależniona od rodzaju świadczonych usług. I tak na przykład usługi kosmetyczne opodatkowane są stawką 8,5% a sprzedaż produktów np. kosmetyków to 3%. Jednocześnie musisz pamiętać, że w podatku ryczałtowym opodatkowany jest przychód, więc nie możesz obniżać wysokości podatku odliczając koszty prowadzenia działalności. 

Inną formą opodatkowania działalności beauty jest podatek liniowy. Tu stawka podatkowa wynosi 19% od dochodu, a więc uwzględnia możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak zaznaczyć, że podatek liniowy ogranicza możliwość skorzystania z niektórych ulg podatkowych. 

Zobacz:  Wynajem mieszkania dla pracownika - Klucz do zwiększenia efektywności i satysfakcji z pracy!

Prowadząc zakład fryzjerski czy salon kosmetyczny możesz wybrać także opodatkowanie na zasadach ogólnych. W ramach skali podatkowej będziesz opodatkowany stawkami 12 i 32% w zależności od wysokości dochodu. Co ważne opodatkowanie na zasadach ogólnych daje możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczenia z małżonkiem. 

Korzystasz z Booksy? Poznaj nasze wskazówki

Aplikacja Booksy jest atrakcyjna dla klientów, którzy chętnie z niej korzystają. Dlatego nie rezygnuj z narzędzia, które zwiększa Twoje przychody. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że konieczne jest wdrożenie w Twój biznes kilku ważnych elementów. 

Przede wszystkim koniecznie dokumentuj wszystkie przychody. Dlatego upewnij się, że każda transakcja dokonana za pośrednictwem Booksy jest odpowiednio udokumentowana i uwzględniona w Twojej ewidencji księgowej.​ Jednocześnie regularnie weryfikuj dane. Porównuj dane z Booksy z własną dokumentacją, aby upewnić się, że wszystkie przychody są prawidłowo rozliczone.​ Warto także na bieżąco śledzić zmiany w przepisach związanych z podatkami i raportowaniem przez platformy cyfrowe informacji nt. przychodów do KAS.

Nie znasz się na podatkach? Korzystaj ze wsparcia profesjonalistów. Korzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego, które zapewni Twojej firmie prawidłowe rozliczenia podatkowe. 

Zobacz:  Likwidacja zakładu pracy a odprawa - Twoje prawa i możliwości w sytuacji utraty zatrudnienia!

źródło: BTTP Kancelaria Prawna Warszawa

Udostępnij:

Facebook
X
LinkedIn
Pinterest
Threads
WhatsApp
Ostatnio
Zobacz również